Klasická masáž


Patrí medzi základné liečebné prostriedky a má vynikajúce liečebné účinky. Stimuluje krvný obeh a lymfatický systém, pomáha eliminovať toxíny z tela a zachovávať pokožku pružnú. Blahodarne pôsobí aj na nervový systém a celkový stav organizmu.

Klasická masáž je zameraná na ovplyvnenie svalov, šliach a fascií. Väčšinou sa pôsobí intenzívnejším tlakom cez pomocný masážny prostriedok (oleje, emulzie). Masáž zasahuje hlbšie uložené štruktúry. Masáž vo svojom účinku predovšetkým tonizuje priečne pruhované svalstvo a dráždi nervové receptory, zlepšuje prekrvenie.

Využíva sa najmä v rehabilitačnom a rekondičnom procese, ale aj na relaxáciu. Masáž je podľa priania klienta čiastková: šija, chrbát, ruky, nohy alebo celotelová. Podľa potreby doplnená bankovaním a reflexnou terapiou.

Účinky masáže na ľudský organizmus:

a) mechanické, fyziologické – miestne - odlupovanie vrchných zrohovatených kožných buniek, prekrvenie hl. v mieste pôsobenia masáže, zlepšený metabolizmus buniek v masírovanej časti, změna svalového napätia, výrazný vplyv na lymfatický systém. Odplavovanie metabolov a baktérii.

b) chemické – celkové - pri masáži sa do krvného obehu uvoľňuje väčšie množstvo chemických látok Encefalín pôsobí euforicky je to látka „blaženosti“.

c) reflexné – vzdialené - masážou prostredníctvom reflexného oblúka a po energetických dráhach, pôsobíme na vzdialenejšie orgány.

Indikácie masáže:

Celková masáž - je vhodná pre športovcov a prepracovaných ľudí, na pestovanie tela, na upokojenie alebo povzbudenie.

Čiastočná masáž - je uprednostňovaná v liečebnom procese, ale častá je aj u športovcov a klientov s bolesťami chrbáta, šije, dolných končatín príp.horných končatín.

Najčastejšie indikácie masáže:

Choroby pohybového aparátu - reumatické ochorenia, mimo kĺbny reumatizmus – postihnutie svalov, kĺbových puzdier a šliach, chybné držanie tela a deformácie chrbtice.

Pourázové a pooperačné stavy - natrhnutie šliach a kĺbových puzdier, tvorba jaziev po popáleninách. Masáž zlepšuje pružnosť poškodených tkanív a uvoľňuje jazvy.

Vnútorné choroby - choroby dýchacích ciest, pokles orgánov brušnej dutiny, zápcha ( masáž bruch zlepšuje peristaltiku čriev ), obezita, dna, cukrovka.

Dlhodobá nehybnosť - stavy dlhodobého znehybnenia, svalova únava, hypotómia svalov, zníženie svalovej sily, atrofia svalov.

Poruchy lymfo. systému - pri lymfatických opuchoch používame lymfodrenáž, ronako ako aj pri celulitíte a lipedém.

Kontraindikácie masáže:

Kontraindikácia – zákaz - može byť celková a miestna. Masáž u chorého sa nesmie vykonávať bez povolenie lekára.

Celková:
 • zvýšená teplota
 • celková telesná slabosť
 • infekčné ocorenie
 • nádorové ochorenie
 • osteoporóza
 • krvácavé stavy
 • hnisavé ochorenia kože
 • bezprostredne po hlavných jedlách


Miestne:
 • varixy, kŕčové žily
 • poranenia kože, svalov a kostí, odreniny, otvorené a hnisavé rany
 • materské znamienka vystupujúce nad kožu a pigmentové škrny
 • v oblasti brucha pri akútnych a chronických zápalových ochoreniach, hnačkové ochorenia, vredové choroby, zväčšenie orgánov, zadržanie moču, nádorové ochorenia, krátko po jedle, v gravidite a šetsonedelí, a pri menštruácii brucho