Moxovanie


Moxovanie je prehrievanie akupunktúrnych bodov na tele pomocou moxy.

Moxovanie patrí z pohľadu klienta k najpríjemnejším terapeutickým metódam. Na rozdiel od jej slávnejšej „sestry“ akupunktúry je úplne bezbolestné.

Moxovanie je tisíce rokov stará liečebná metóda. Svoje korene má ukotvené v akupunktúre, z ktorej vychádza základná teória i používanie aktívnych bodov na ľudskom tele. Ide vlastne o nahrievanie týchto aktívnych bodov tlejúcim vláknom Paliny , ktorá vyžaruje infračervené lúče s vlnovou dĺžkou od 1 do 5 mikrometrov.

Pri prehrievaní sa rovnomerným, pomalým horením vyrába teplo , ktoré preniká do svalov, ohrieva dráhy a dráhové obehy, podporuje cirkuláciu chi v organizme ( životná energia ), vyháňa chlad a vlhkosť, rozptyľuje a vyháňa vonkajšiu patogénnu energiu.

Na mieste prehrievania sa tvoria rôzne bielkovinové látky , ktoré napomáhajú zvyšovať obranyschopnosť organizmu, stabilizujú vegetatívny nervový systém , zrýchľuje sa látková výmena, zvyšuje sa prekrvenie a uvoľnenosť svalstva.

Moxovaním sa na základe tohto princípu používa hlavne na dlhotrvajúce, vysiľujúce, chronické ochorenia, a zvlášť je účinné na reumatické bolesti pohybového aparátu.( choroby a bolesti zapríčinené chladom, vlhkom, prievanom a zmenami ročných období )

Príklady indikácií:

  • - chronické ochorenia dýchacích ciest, prieduškový záduch, chronický zápal priedušiek
  • - poruchy tráviaceho traktu, žalúdočný katar, chronická hnačka a zápcha
  • - pri menštruačných poruchách , poruchách močových orgánov
  • - impotencia , neplodnosť mužov a žien
  • - bolesti v krížoch, reumatické zápaly kĺbov, degeneratívne ochorenia bedrových kĺbov
  • - svalové spazmy a kŕče


Moxovanie vedie k všeobecnému povzbudeniu telesných síl a má imunostimulačný efekt, odporúča sa pri nízkom krvnom tlaku , psychických depresiách a stavoch vyčerpanosti , pocite chladu v tele a rekonvalescencií po chronických ochoreniach.

Kontraindikácie – kedy sa nemá moxovať:

Nenahrievame počas horúčky. Moxa by sa nemala aplikovať na miestach nad veľkými cievami, v okolí očí. Nesmie sa prevádzať u tehotných žien v dolnej časti brucha. Nenahrievať počas silnej menštruácie. Všeobecne platí, nemoxujme, ak moxovanie neprináša pocit príjemného tepla a prehriatia.